Czego unikać podczas grypy żołądkowej?
Kluczem do przyspieszenia rekonwalescencji w przypadku grypy żołądkowej jest odcięcie wirusowi pożywienia - aby się nie namnażał.
Należy wyeliminować cukry proste - słodycze, słodzone napoje a cukry także złożone - zmniejszyć spożycie owoców w szczególności surowych, których trawienie nie będzie stabilizowało nam jelit.
Musimy oczywiście podczas choroby zapewnić organizmowi minimalna konieczną dostawę węglowodanów, jednak w tym czasie powinny być to produkty wyposażone oprócz węglowodanów również w błonnik.
Wiadomo czego unikać, jednak czy istnieje sposób aby za pomocą jedzenia przyspieszyć wychodzenie z grypy żołądkowej?
Co jeść podczas grypy żołądkowej?
Wspomniany wcześniej błonnik pomoże w wymieceniu zalegających w przewodzie pokarmowym resztek, a jak wiadomo podczas przechodzenia grypy żołądkowej trawienie jest upośledzone. Razem z resztkami błonnik wymiecie także panoszące się wirusy.
Aby dopełnić ten proces należy pozbyć się także zalegającego w jelitach śluzu, w którym namnażają się rota wirusy. Jednym z pokarmów idealnie osuszającym - odśluzowującym nasz organizm, nie tylko przy grypie żołądkowej, ale przy każdym schorzeniu, któremu towarzyszy nadmierne namnażanie się śluzu np. wszelkiego rodzaju katary i problemy górnych dróg oddechowych, jest proso = jagło.
Jaglanka
Jaglanka jest w takim stopniu zdrowa, że rzetelnie ugotowana kasza będzie udanym posiłkiem z dowolnym dodatkiem: na słodko czy na wytrawnie. Większa porcja - po wystudzeniu ugotowaną kaszę mamy możność przechować w lodówce na kolejny, ekspresowy posiłek.
Jak ugotować kaszę jaglaną?
Najlepszy przepis na gotowanie jaglanki wraz z instrukcją jak sprawdzić, cz kasza jaglana jest faktycznie świeża znajdziemy tutaj: https://www.kulinarne.net/nasze-ulubione-przepisy/jaglanka-z-maslem-orzechowym/.
Podstawa -
300 ml wrzącej wody
100 g kaszy
sól
po 15 minutach na wolnym ogniu wilgoć wchłonie się i uzyskamy prawie sypką kaszę gotową do spożycia.